add_action('wp_head', function() { ?>
Newsletter

Disney planuje zwolnienia, zamrożenie zatrudnienia i rozpoczyna cięcie kosztów

Nie wiadomo ile osób może stracić pracę, ale zwolnienia w Disney są nieuniknione. Firma zatrudnia 190 tys. pracowników.
zwolnienia w Disney
Bob Chapek zapowiada cięcie kosztów, zamrożenie zatrudnienia i zwolnienia w Disney. The Spotlight

Gigant operujący w branży medialnej i rozrywkowej, Disney, planuje zwolnienia pracowników, zamrożenie zatrudnienia oraz cięcia kosztów. Wszystko za sprawą słabszych od oczekiwań wyników finansowych, które obniżyły cenę akcji grupy.

Cięcie kosztów i zwolnienia w Disney

W piątkowej notatce wysłanej do kierowników oddziałów, do której dotarły m.in. CNBC, Variety czy The Wall Street Journal, dyrektor generalny Disney, Bob Chapek, poinformował, że firma jest zmuszona wstrzymać zatrudnienie nowych pracowników oraz „przyjrzeć się kosztom”, a co za tym idzie dokonać pewnej redukcji aktualnych etatów.

„Ograniczamy wzrost liczby pracowników poprzez ukierunkowane zamrożenie zatrudnienia” – informuje dyrektor generalny Disney w wiadomości przesłanej liderom zespołów. Dodaje przy tym, że została już powołana specjalna grupa zadaniowa, której celem jest „przyjrzenie się pewnym procesom i segmentom”, a w konsekwencji dokonanie usprawnień i zmniejszenie kosztów operacyjnych. W grupie tej znaleźli się m.in. sam Bob Chapek, dyrektor finansowy Christine McCarthy oraz radca prawny Horacio Gutierrez.

„Podczas pracy nad tym procesem oceny przyjrzymy się każdej ścieżce operacji i siły roboczej, aby znaleźć oszczędności, i przewidujemy pewne redukcje personelu w ramach tego przeglądu” – kontynuuje Chapek, co jasno daje do zrozumienia, że zwolnienia w Disney są nieuniknione. Z informacji przekazywanych przez dyrektora generalnego nie wynika jednak ile osób może stracić pracę w wyniku poszukiwania oszczędności. Disney zatrudnia aktualnie około 190 tysięcy osób na całym świecie. Ostatnie „wielkie cięcie” w Disneyu miało miejsce w 2020 roku, co poskutkowało utratą pracy około 28 tys. osób.

Prócz zamrożenia zatrudnienia oraz bliżej nieokreślonych zwolnień pracowników, w planach zarządu jest także cięcie kosztów związanych m.in. z wyjazdami służbowymi i podróżami – te będą wymagały specjalnej zgody lidera zespołu lub dyrektora generalnego.

„W najbliższym czasie podróże służbowe powinny być teraz ograniczone tylko do niezbędnych podróży. Osobiste sesje robocze lub wyjazdy poza teren firmy wymagające podróży będą wymagały uprzedniej zgody i przeglądu członka zespołu wykonawczego. […] W miarę możliwości spotkania te powinny odbywać się wirtualnie” – napisał Bob Chapek w piątkowej wiadomości do kierownictwa oddziałów Disney.

Mimo znacznego przyrostu subskrybentów Disney+, platformy streamingowej Disneya, a także dużego przyrostu użytkowników innych platform grupy, wyniki finansowe giganta medialnego za ostatni kwartał rozczarowały Wall Street (1,47 mld straty), co poskutkowało spadkiem ceny akcji o około 8 procent. Łączna strata za ostatnie trzy lata działalności przekroczyła zaś już 8 mld dolarów.

„Te wysiłki pomogą nam zarówno osiągnąć ważny cel, jakim jest osiągnięcie rentowności dla Disney+ w roku fiskalnym 2024, jak i ogólnie uczynić nas bardziej wydajną i elastyczną firmą. Ta praca odbywa się w kontekście niepewności gospodarczej, z którą zmagają się wszystkie firmy i nasza branża” – przekonuje w piątkowej notatce dyrektor generalny Disney, Bob Chapek.

Od czasów uruchomienia flagowej platformy streamingowej Disney+ niespełna trzy lata temu firma zyskała około 235 mln subskrybentów na całym świecie. W biznes streamingowy Disneya wchodzą takie platformy jak Disney+, ESPN+, Star w Europie czy Hotstar w Azji. Jak komentują rozwój Disneya w tym zakresie zachodnie media, firma ma szansę pokonać lidera rynku streamingowego Netflix Inc. Aby to było możliwe, niezbędne jest jednak wykazanie rentowności, o którą cięciem kosztów, zamrożeniem zatrudnienia oraz redukcją etatów powalczyć chce Bob Chapek.

„Żeby było jasne, jestem przekonany, że jesteśmy w stanie osiągnąć cele, które sobie wyznaczyliśmy, i że ten zespół zarządzający nas tam doprowadzi” – dodaje szef Disneya.

Zapowiadane zwolnienia w Disney nie są wyjątkiem w branży medialnej i rozrywkowej, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. O konieczności redukcji etatów i cięciu kosztów poinformowali niedawno także tacy giganci jak Warner Bros. Discovery, właściciel platformy HBO Max czy NBCUniversal, za którym stoi Comcast Corporation. W połowie roku redukcję etatów przeprowadził także lider rynku streamingowego, Netflix.

Sprawdź także
Total
0
Share