Newsletter

Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Ile i komu się należy (PKD)? Gdzie złożyć wniosek?

Rusza pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Prezydent podpisał ustawę. Jakie kody PKD? Jaka kwota?
pomoc dla przedsiębiorców znad Odry
Olga Semeniuk podczas konferencji prasowej dotyczącej wsparcia nadodrzańskich przedsiębiorców. Foto: MRiPS

Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry, to jednorazowe świadczenie, na które liczyć mogą właściciele nadodrzańskich biznesów, poszkodowani w wyniku zatrucia rzeki w połowie wakacji. Kto otrzyma wsparcie? Ile wynosi pomoc i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

Zatrucie Ordy – klęska ekologiczna, która zabiła nie tylko ryby

W połowie wakacji ogólnopolskie media obiegła informacja o setkach, a następnie tysiącach śniętych ryb na kilku odcinkach rzeki Odra. Już kilka dni później martwe ryby pojawiły się na znacznej długości rzeki. Początkowo politycy partii rządzącej, z wiceministrem klimatu na czele, zdawali się bagatelizować problem, by następnie starać się go za wszelką cenę wygasić, a już zdecydowanie minimalizować szum, jaki wokół sytuacji w Odrze powstał.

Opozycja grzmiała, ekolodzy także. Szum powstał i – co pokazały tony śniętych ryb – był zasadny. Doszło bowiem do klęski ekologicznej, z którą rządzący musieli zacząć walczyć. Walkę przegrali, a winnych szukali nawet u Niemców, do których Odra wpływa z Polski.

Do dziś nie postawiono nikomu zarzutów, a rządowy raport nie wskazał winnych. Winę zrzucono na zakwit złotych alg, ale nie wskazano, skąd się wzięły i jaka była przyczyna ich rozkwitu w ilościach, które finalnie zatruły ekosystem Odry. Ekosystem, który odbudowywać się będzie przez kilka, a może nawet kilkanaście kolejnych lat.

Sprawdź też: Tanie mieszkania dla Ukraińców coraz bliżej

W wyniku zatrucia rzeki nie ucierpiał jednak wyłącznie jej ekosystem, ale także ten stworzony przez ludzi i dla ludzi. Gdy tylko “algi” zabiły ryby, gdy tylko Odra stała się obiektem zainteresowania mediów ewakuowali się znad niej także turyści. Ci, którzy od lat utrzymywali lokalne hotele, restauracje, pola namiotowe, wypożyczalnie sprzętów i te wszystkie firmy, które żyją dzięki Odrze.

Obietnica wsparcia przedsiębiorców znad Odry

Początkowo rządzący, podobnie, jak w przypadku samego zatrucia, nie kwapili się do wyciągania ręki w stronę opustoszałych biznesów. O wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, która automatycznie wymusiłaby rekompensaty dla lokalnych firm, nie było także mowy. Tony śniętych ryb to “za mało”, by szybko i skutecznie nieść pomoc biznesom – można pomyśleć.

O wsparcie dla przedsiębiorców apelowała zaś opozycja, może z troski, a może z obowiązku bycia opozycją, co dość szybko w końcu podchwyciła także partia rządząca. Pomoc w końcu obiecano, co w mediach rozgrzmiało.

Pod koniec sierpnia zapowiedziała ją m.in. wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk, ta sama, która aktualnie zajmuje się “sprawami kosmicznymi”, ale ma bogate doświadczenie we wsparciu przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych.

W pierwszych dniach września stosowna ustawa trafiła do Sejmu, a ten ją przyjął. Później pochylił się nad nią Senat, a kilka dni temu swój podpis pod nią złożył prezydent Andrzej Duda. Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry stała się faktem. Na co mogą liczyć lokalne biznesy i kto dokładnie otrzyma pomoc?

Jaka pomoc dla przedsiębiorców znad Odry?

Przyjęta przez Sejm, a następnie podpisana przez prezydenta ustawa zakłada jednorazowe świadczenie pieniężne w kwocie 3010 zł na każdego zatrudnionego pracownika. Dodać trzeba, że za pracownika uważa się wyłącznie osobę zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych przed dniem 31 lipca 2021 roku. Wsparcie nie należy się zatem w przypadku osób wykonujących pracę np. na podstawie umowy o dzieło lub B2B.

Zatrucie Odry. Warunki pomocy dla przedsiębiorców

Warunkiem otrzymania 3010 zł rekompensaty jest spadek dochodów o minimum 50 procent w danym miesiącu w stosunku do jednego z dwóch miesięcy poprzedzających okres lub analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Sytuacja jest zatem analogiczna do tej, z którą mieliśmy do czynienia w czasach lockdownów podczas pandemii COVID-19.

WAŻNE! Spadek dochodów przedsiębiorca musi wykazać samodzielnie, co oznacza konieczność przedłożenia dokumentów finansowych z danego okresu oraz okresu porównawczego.

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry – kody PKD

Pomoc w ramach jednorazowego świadczenia otrzymają wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący biznesy wzdłuż rzeki Odra. Nie oznacza to jednak, że rządzący wesprą każdego rodzaju biznes. Wsparcie adresowane jest bowiem do ściśle określonych branż, wyszczególnionych w rozporządzeniu. Decydują tu – podobnie, jak w przypadku tarczy antykryzysowej czy świadczenia postojowego – kody PKD.

Na pomoc liczyć mogą firmy, których przeważającym kodem PKD jest:

 • Rybołówstwo w wodach morskich — 03.11.Z
 • Rybołówstwo w wodach śródlądowych — 03.12.Z
 • Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach morskich — 03.21.Z
 • Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych — 03.22.Z
 • Przetwarzanie i konserwowanie ryb i skorupiaków i mięczaków — 10.20.Z
 • Produkcja lodów — 10.52.Z
 • Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach — 47.23.Z
 • Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach — 47.64.Z
 • Transport morski i przybrzeżny pasażerski — 50.10.Z
 • Hotele i podobne obiekty zakwaterowania — 55.10.Z
 • Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania — 55.20.Z
 • Pola kempingowe i pola namiotowe — 55.30.Z
 • Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne — 56.10.A
 • Ruchome placówki gastronomiczne — 56.10.B
 • Pozostała usługowa działalność gastronomiczna — 56.29.Z
 • Przygotowywanie i podawanie napojów — 56.30.Z
 • Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego — 77.21.Z
 • Wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego — 77.34.Z
 • Działalność organizatorów turystyki — 79.12.Z
 • Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych — 79.90.A
 • Działalność obiektów sportowych — 93.11.Z
 • Pozostała działalność związana ze sportem — 93.19.Z
 • Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana — 93.29.B

Wsparcie dla firm znad Odry – gdzie złożyć wniosek?

Przedsiębiorca, który spełnia wymienione powyżej warunki, aby otrzymać jednorazowe świadczenie w kwocie 3010 zł, musi wypełnić wniosek online dostępny na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z uwagi na to, że prezydent ustawę podpisał w ostatnich dniach września, wnioski o świadczenie dostępne będą w ZUS najwcześniej w pierwszych dniach października. Co istotne, składać je można do końca 2022 roku.

Kiedy wypłata świadczeń do przedsiębiorców?

Jak czytamy na rządowej stronie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty jednorazowego świadczenia dokonać ma “niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość”. Kwota wsparcia nie podlega zajęciom egzekucyjnym. Jest także wolna od podatku.

Źródła: Portal dla przedsiębiorców

2 komentarze
 1. Wsparcie dla firm jest. Pytanie co ze stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego Działalność Klubów Sportowych z kodem 93,12 Z ( nieodpłatna działalność statutowa) Pracujemy charytatywnie, nie pobieramy pensji. Mamy postoje ze szkoleniami i egzaminami na patenty i licencje motorowodne a w zimie stoimy.Opłaty za dzierżawy terenów oraz media same się nie zapłacą.Może Państwo Polskie zrobi ukłon w naszą stronę, bo jak zwykle zostaliśmy potraktowani po macoszemu.Żadnej pomocy.

  1. Już to widzę jak państwo z dykty robi coś bez nacisków mediów lub polityków opozycji…

Komentarze są wyłączone.

Sprawdź także
Total
0
Share