Newsletter

Bankructwo FTX wywoła efekt domina, ale “sektor finansowy jest bezpieczny”

Upadłość FTX może wywołać efekt domina, który pociągnie za sobą inne podmioty, także fundusze hedgingowe.
Bankructwo FTX
Bankructwo FTX może pociągnąć za sobą rynek kryptowalut. Foto: The Spotlight / Daniel Dan / Wikipedia

Jedna z największych giełd kryptowalutowych FTX ogłasza bankructwo. Kapitan porzuca tonący okręt i “gubi” miliardy nieswoich dolarów. “Dzieciaki z Bahamów” rujnują portfele inwestorów i ciągną kryptowaluty w stronę południa. W ocenie Citi Banku kryzys na rynku kryptowalut nie pociągnie za sobą sektora finansowego.

Bankructwo FTX. “Jest dobrze”. “Sorry, jednak nie”

Jeszcze na początku tygodnia założyciel i dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried chwalił się na Twitterze, że pieniądze inwestorów oraz aktywa FTX są w pełni bezpieczne. Działo się to w czasie, gdy inwestorzy – po serii spekulacji dotyczących kondycji finansowej FTX – w pośpiechu wycofywali swoje pieniądze z giełdy. Jak wskazują zachodnie media, tylko w kilka dni do FTX zgłoszono wnioski o wycofanie około 6 mld dolarów inwestycji, a Grupa w panice rozpoczęła poszukiwanie 9,8 mld dolarów na dokapitalizowanie.

W piątek 11 listopada media obiegła informacja, że FTX złożył w sądzie wniosek o ochronę przed upadłością, czym założyciel FTX Sam Bankman-Fried podzielił się na Twitterze.

Z przedłożonego przez FTX Group dokumentu wynika, że wniosek upadłościowy dotyczy łącznie około 130 podmiotów ściśle powiązanych z FTX, a zaliczyć do nich można przede wszystkim FTX US czy fundusz Alameda Research.

Założyciel giełdy Sam Bankman-Fried postanowił zrezygnować zaś z funkcji dyrektora generalnego FTX, a stery tonącego okrętu oddać w ręce specjalisty ds. restrukturyzacji upadłości, byłemu likwidatorowi Enrona – jednego z najbardziej spektakularnych bankrutów w Stanach Zjednoczonych – prawnikowi Johnowi R. Rayemu III.

Jak podaje CNBC w 23-stronnicowym wniosku upadłościowym FTX wskazuje, że ma ponad 100 tysięcy wierzycieli, zaś aktywa, jak i zobowiązania giełdy i spółek zależnych wynoszą pomiędzy 10 a 50 mld dolarów, co na pierwszy rzut oka powinno zaspokoić wszelkich wierzycieli. Tylko powinno, bo jak raportują firmy audytowe, luka pomiędzy aktywami a zobowiązaniami FTX wynosi około 8 mld dolarów.

Tylne drzwi i znikające miliardy

Według doniesień agencji Reuters w ostatnim czasie z FTX do Alameda Research przesunięto około 10 miliardów dolarów, z których do dziś wyparowała już spora część tej sumy. Tylko w ciągu tygodnia z całej grupy FTX miało zniknąć w niewyjaśnionych okolicznosciach od 1 do 2 mld dolarów, z czego około – na co wskazują firmy analityczne specjalizujące się w blockchain – tylko w ciągu jednej doby zniknęło od 473 do 659 mln dolarów.

Jak informuje Reuters, powołując się przy tym na źródła związane z FTX, Sam Bankman-Fried w ostatnim czasie zaimplementował coś, “co te dwie osoby określiły jako tylne wejście w systemie księgowym FTX i umożliwić zmianę dokumentacji finansowej firmy bez ostrzegania m.in. zewnętrznych audytorów.

W odpowiedzi na pytania Reutersa założyciel i były już dyrektor generalny FTX zaprzeczył tym doniesieniom oraz spekulacjom dotyczącym jego rzekomej przeprowadzki z Bahamów do Ameryki Południowej.

Bankructwo FTX wywoła efekt domina. “Sektor finansowy nie ucierpi”

Bankructwo FTX, zdaniem ekspertów rynku, może wywołać efekt domina, który położy liczne podmioty inwestujące w wirtualne aktywa oraz doprowadzi do dalszych spadków większości tokenów.

“Sprawy nie będą dobrze wyglądać po upadku FTX” – informuje Alan Wong, kierownik operacyjny Hong Kong Digital Asset Exchange. – Z luką 8 miliardów dolarów między zobowiązaniami a aktywami, kiedy FTX jest niewypłacalny, wywoła to efekt domina, który doprowadzi do tego, że seria inwestorów związanych z FTX zbankrutuje lub będzie zmuszona do sprzedaży aktywów”. Jego zdaniem “doprowadzi to do nowej rundy spadków kryptowalut, a także likwidacji dźwigni finansowej”.

Do sprawy upadłości FTX odniósł się także Changpeng Zhao, założyciel i dyrektor generalny największej na świecie giełdy kryptowalut Binance, która przez krótką chwilę była nawet zainteresowana zakupem FTX. Jego zdaniem w ciągu kilku tygodni „wraz z upadkiem FTX zobaczymy efekty kaskadowe” – oświadczył podczas przemówienia w Indonezji. “Kilka innych projektów będzie w podobnej sytuacji. Myślę, że zajmie to kilka tygodni, zanim większość z nich wyjdzie na jaw” – dodał szef Binance.

W opinii analityków Citi Banku upadłość FTX nie przełoży się na stabilność sektora finansowego, ponieważ “rynki kryptowalut pozostają zbyt małe, aby spowodować zarażenie na rynkach finansowych, z 890 miliardami dolarów kapitalizacji rynkowej w porównaniu z 41 bilionami dolarów amerykańskich akcji”.

Na Twitterze możemy spotkać się zaś z opiniami porównującymi upadłość FTX do sprawy przekrętów Berniego Madoffa, który stworzył największą – dotychczas ujawnioną – piramidę finansową, w wyniku której inwestorzy stracili w sumie kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Upadłość FTX. Gdzie moje 100 tysięcy dolarów?

Po nieoczekiwanej przez inwestorów informacji dotyczącej złożenia wniosku przez FTX o ochronę przed wierzycielami, pod postami byłego już dyrektora generalnego FTX, Sama Bankmana-Frieda, zaczęły pojawiać się serie komentarzy świadczących o wielotysięcznych stratach, które ponieśli w wyniku upadłości FTX inwestorzy indywidualni.

“Gdzie moje 100 tysięcy dolarów” – pisze jedna z nich.

https://twitter.com/bugdanova/status/1591390556684705792

Inni użytkownicy Twittera przekonują, że stracili od kilkuset do średnio kilku tysięcy dolarów, co – patrząc na wielkość aktywów będących w posiadaniu FTX – wydaje się być ziarenkiem piasku w portfelu bankruta.

Jak raportują zachodnie media, inwestorzy indywidualni to tylko niewielki procent podmiotów, które straciły swoje pieniądze na upadłości FTX. Znakomita większość inwestycji zarówno w samą giełdę FTX, jak i przeprowadzane za jej pośrednictwem operacje dotyczy funduszy oraz podmiotów specjalizujących się w inwestycjach krótko i długoterminowych.

Jednym z przykładów może być fundusz hedgingowy Galois Capital, który – wg. doniesień The Financial Times – z FTX nie jest w stanie wyciągnąć nawet 100 mln dolarów. “Odzyskanie kilku procent może zająć nam kilka lat” – przekonuje współzałożyciel Galois, Kevin Zhou.

Według doniesień TheStreet w FTX inwestował także trzeci co do wielkości fundusz emerytalny w Kanadzie, Ontario Teachers’ Pension Plan. Łączna wartość inwestycji opiewała w sumie na 95 mln dolarów, jednak wkład ten stanowi “zaledwie” 0,05 proc. aktywów netto funduszu.

Sprawdź także
Total
0
Share