Newsletter

Dodatek energetyczny. Ustawa weszła w życie. Kiedy ruszy nabór wniosków?

Komu przysługuje dopłata do ogrzewania, gdzie złożyć wniosek i ile wynosi dodatek energetyczny?
dodatek energetyczny 2022
Dodatek energetyczny 2022. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Foto: ri/pexels

Dodatek energetyczny ma zrekompensować wzrosty cen surowców wykorzystywanych do ogrzewania gospodarstw domowych. Analogicznie do dodatku węglowego, o który wnioski składać można już od połowy sierpnia, dodatek energetyczny otrzyma każda rodzina bez względu na dochody. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał przyjętą przez Sejm ustawę, co oznacza, że już niedługo będzie możliwość składania wniosków o dopłaty. Ile wynosi dodatek energetyczny? Na co można przeznaczyć pieniądze i gdzie złożyć wniosek?

Dodatek energetyczny 2022. Prezydent właśnie podpisał ustawę

W sobotę 17 września Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu przez głowę państwa ustawy, w której znalazły się zapisy dotyczące dodatku energetycznego. Oznacza to, że już niedługo wejdzie ona w życie, a wnioski o dopłaty będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Przypomnijmy w tym miejscu, że kilka dni temu Sejm przyjął część poprawek Senatu dotyczących dodatku energetycznego. Mowa tu m.in. o zmianie precyzującej kalkulowanie średniej ceny ciepła z rekompensatą w oparciu o poszczególne źródła ciepła. Inną ze zmian była natomiast możliwość przekazywania środków na rekompensaty i dodatki dla podmiotów wrażliwych także na rachunek SKOK-ów.

Ogrzewanie prądem a dodatek energetyczny

Mimo że Sejm przychylił się do kilku poprawek Senatu, to jednocześnie odrzucił te, które rozszerzałyby krąg beneficjentów dodatku energetycznego czy traktowały “na równi” każde gospodarstwo domowe bez względu na źródło ogrzewania. Nie zmieniły się także normy jakości źródeł ciepła, o które wnosili senatorowie.

Posłowie odrzucili poprawki mówiące o objęciu dodatkiem energetycznym także gospodarstw ogrzewających domy energią elektryczną. Oznacza to, że osoby ogrzewające dom prądem elektrycznym (grzejniki, farelki, kurtyny, etc.) nie otrzymają dodatku energetycznego.

Komu przysługuje dodatek energetyczny w 2022?

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą, dodatek energetyczny należy się gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż)
  • kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, piec kaflowy zasilany drewnem kawałkowym;
  • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • kocioł olejowy.

Osoby wykorzystujące do ogrzewania domostwa piece czy kotły na węgiel i jego pochodne, mogą skorzystać wyłącznie z dodatku węglowego, który wynosi 3000 zł.

Ile wynosi dodatek energetyczny w 2022 roku?

Jednorazowa dopłata do ogrzewania może wynieść od 500 zł do 3000 zł. Dokładna wysokość dodatku energetycznego zależna jest jednak od wykorzystywanego do ogrzewania surowca, o czym poniżej.

Wysokość dodatku energetycznego wynosi:

  • 3000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub biomasę;
  • 2000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na olej opałowy;
  • 1000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia lub piec kaflowy zasilany na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na gaz skroplony LPG.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny?

Wniosek o dodatek energetyczny należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, czyli analogicznie do wniosków składanych o dodatek węglowy. Pamiętajmy jednak, że aby móc wnioskować o dodatek energetyczny musimy mieć potwierdzenie zgłoszenia głównego źródła ogrzewania. Bez tego nie będzie możliwości złożenia wniosku o dopłatę do ogrzewania.

Ustawowy termin na zgłoszenie co prawda już minął, jednak w dalszym ciągu można to zrobić, co nie przekreśla spóźnialskich i tych osób, które z różnych powodów nie zgłosiły wcześniej głównego źródła ogrzewania.

Kiedy ruszą wypłaty dodatków energetycznych (2022)?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, prezydent ustawę o dodatku energetycznym podpisał 17 września 2022 r. Z uwagi na ważny interes publiczny wejdzie ona w życie szybciej niż “inne ustawy”. W przypadku dopłat do ogrzewania przepisy mają zacząć obowiązywać już na drugi dzień od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Aktualizacja

W dniu 19 września 2022 roku ustawa dotycząca dopłat do ogrzewania pelletem, gazem, olejem i drewnem została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z założeniami, wejdzie ona w życie już na drugi dzień, co oznacza, że zacznie obowiązywać od wtorku 20 września 2022 r.

Wnioski o dodatek energetyczny można zatem składać już od 20.09.2022 r.

Ile czasu ma urząd na wypłatę dodatku energetycznego?

Urząd miasta lub gminy, w którym złożymy wniosek o dopłatę do ogrzewania ma ustawowo 30 dni na wypłatę dodatku energetycznego. Oznacza to, że jeśli wniosek zostanie poprawnie złożony 25 września 2022 r., pieniądze na naszym koncie znajdą się nie później niż 25 października 2022 r.

Wiele zależy jednak od tego, czy złożony przez nas wniosek jest kompletny i wypełniony poprawnie. Pamiętajmy także o konieczności uprzedniego zgłoszenia głównego źródła ogrzewania naszego domu.

Sprawdź także
Total
0
Share