Newsletter

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tron objął najstarszy syn monarchini, Karol

Królowa Elżbieta II nie żyje
Królowa Elżbieta II nie żyje.

W dniu 8 września 2022 r. w wieku 96 lat zmarła Królowa Elżbieta II – poinformował Pałac Buckingham. Monarchini odeszła w Pałacu Balmoral w Szkocji.

Królowa Elżbieta II nie żyje

“Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu” – brzmiał komunikat wystosowany z Pałacu Buckingham.

“Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu” – dodano na oficjalnym profilu Rodziny Królewskiej na Twitterze.

Królowa nie żyje. Tron objął książę Karol – najstarszy syn Elżbiety II

Po śmierci monarchini tron Wielkiej Brytanii automatycznie objął najstarszy – 73-letni – syn Jej Królewskiej Mości, Karol.

W kilka godzin po ogłoszeniu śmierci królowej Elżbiety II król Karol III wydał swoje pierwsze oświadczenie, w którym pożegnał monarchinię.

“Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to czas ogromnego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Opłakujemy odejście umiłowanej Monarchini i ogromnie ukochanej Matki. Wiem, że tę stratę odczuje głęboko cały kraj, Wspólnota Narodów i niezliczona ilość ludzi na całym świecie” – napisano.

Mimo automatycznego objęcia tronu przez księcia Karola, jego koronacja na króla Wielkiej Brytanii odbędzie się – zgodnie z protokołem – kilka miesięcy po pogrzebie zmarłej królowej.

9 września, czyli w dzień po śmierci Elżbiety II, spotka się zaś Rada Akcesyjna, a w pałacu św. Jakuba oraz Royal Exchange zostanie odczytany tekst potwierdzający objęcie tronu przez księcia Karola.

Sprawdź także
Total
0
Share