Newsletter

Podwyżka to za mało. Do TVP popłyną jednak dodatkowe 2 mld zł dotacji

Dotacja dla TVP na 2023 rok przesądzona. Dodatkowe 2 mld zł popłyną jednak na konto Telewizji Polskiej.
dotacja tvp 2 mld
Dotacja dla TVP jednak w ustawie budżetowej. Do Telewizji Polskiej popłyną dodatkowe 2 mld zł. Foto: Daniel Kruczyński / Flickr

Mimo wcześniejszych spekulacji, że w 2023 roku Telewizja Polska rządowej dotacji nie otrzyma, w najnowszym projekcie ustawy budżetowej znalazł się zapis, który uzupełni sakiewkę TVP o blisko 2 miliardy złotych. Podwyżka abonamentu to widać dla publicznych mediów za mało.

Dotacja dla TVP na 2023 r. Kolejne 2 miliardy popłyną do mediów publicznych

Jeszcze w sierpniu br. we wstępnym projekcie ustawy budżetowej miejsca na dotację dla TVP nie było. Sytuacja wydawała się o tyle zaskakująca, że gdyby tak pozostało, rok 2023 byłby pierwszym od kilku lat, kiedy to rząd postanowiłby nie dolewać naszych pieniędzy do kasy Telewizji Polskiej.

Już we wrześniu premier Mateusz Morawiecki poinformował jednak w rozmowie z Faktem, że brak zapisów dotyczących “wsparcia” dla TVP w ustawie budżetowej nie przekreśla możliwości udzielenia jej pomocy na inne sposoby lub innym torem.

“Tę wypłatę można realizować na różne sposoby: albo bezpośredni zapis w budżecie, albo poprzez przekazanie obligacji do wykorzystania dla TVP – mówił szef rządu. Morawiecki przekonywał także, że “media publiczne są potrzebne, aby informować wszystkich obywateli o różnych wydarzeniach”.

Po opublikowaniu w dniu 30 września br. projektu ustawy budżetowej wiemy już, że dla szefa rządu, jak i całej partii Prawa i Sprawiedliwości Telewizja Polska ma ogromne znaczenie, a troska o dostęp do niej przez obywateli, będzie kosztował nas w 2023 r. blisko 2 mld zł. Dokładniej będzie to jeden miliard, dziewięćset dziewięćdziesiąt pięć milionów – czytamy w projekcie ustawy.

Jako uzasadnienie dotacji dla TVP wskazano “rekompensatę” za zwolnienia z abonamentu, któremu podlegają m.in. osoby powyżej 75 roku życia oraz 60-latkowie, których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia.

dotacja tvp
Dotacja dla TVP w 2023 roku ma wynieść blisko 2 mld zł.

Przypomnijmy w tym miejscu, że od stycznia 2023 roku abonament radiowo-telewizyjny drożeje o około 10 procent względem bieżącego roku, co da Telewizji Polskiej połowę z dodatkowych 616 mln zł wpływów. Jak widać, w nowym, wyborczym roku każda złotówka będzie na wagę złota, a nowy prezes TVP na pewno umiejętnie ją wykorzysta.

Sprawdź także
Total
0
Share